Chcesz schudnąć? Rusz się z kanapy!


Aktywność fizyczna to podstawa odchudzania. Aby zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej musimy spalić te kalorie. Najłatwiej dokonać tego uprawiając sport. I nie chodzi tu o szachy! Wysiłek, wysiłek i jeszcze raz wysiłek fizyczny to klucz do sukcesu. Nie chodzi tylko o spalanie. Odchudzając się, tak naprawdę nie chodzi nam o spalenie kalorii i głodzenie się, ale o przyspieszenie metabolizmu.

Głodzenie się może nawet doprowadzić do przeciwnego efektu, niż zamierzyliśmy, bowiem organizm będzie się bronił przed takim okresem głodu, i jak za czasów, kiedy jedzenia nie było w sklepach, a każdemu człowiekowi groziła śmierć głodowa, organizm może zareagować całkowitym spowolnieniem metabolizmu! I co wtedy? Na nic głodówka, nie będzie trawienia w szybkim tempie nagromadzonego tłuszczu. A zagłodzić się przecież nie chcemy, więc kiedy damy sobie spokój z głodówką, która nic nie dała, możemy nawet i przytyć! Organizm bowiem odczyta to jako sygnał do robienia zapasów na kolejny okres głodu. Poza tym spowolniony metabolizm wcale nie jest łatwo rozruszać znowu do poziomu sprzed diety. Tak czy siak, głodówki nie są polecaną formą gubienia nadwagi, bo są niezdrowe i nieskuteczne.

Co innego sport. Uprawianie sportu to podstawa zdrowia, nie tylko gubienia nadwagi. Sprawność daje nam lepsze życie, poza tym przyspiesza metabolizm, a właśnie o to nam chodzi. Sprawne trawienie to najlepsza gwarancja, że nawet jeśli nie uda nam się powstrzymać i zjemy jakiś produkt zakazany w diecie, czy to słodycze, czy kawałek ciasta, to nie przytyjemy, gdyż zostanie on szybko strawiony. Dlatego zaczynając dietę przede wszystkim warto zacząć od aktywności fizycznej. Dodatkowym jej atutem jest ogólny pozytywny wpływ na stan organizmu, a także wytwarzanie się hormonów szczęścia, które poprawiają humor. Polecamy aktywność na świeżym powietrzu, w lesie czy parku, jest to aktywność, która dostarcza dodatkowo zbawiennego tlenu, lepiej się czujemy również pod wpływem promieni słonecznych.