Jak nie wpaść w spiralę efektu jojo?


Efekt jojo to zjawisko często spotykane wśród osób odchudzających się. Jak wiele osób wie, polega on na tym, iż osoba będąca na diecie traci na wadze podczas kuracji powiedzmy dziesięć kilogramów, po czym po zakończeniu kuracji powraca do swoich przyzwyczajeń żywieniowych i w niedługim czasie nadrabia stracone kilogramy, jednym słowem znowu tyje.

Często zdarza się, że nie tylko powraca do wagi sprzed kuracji, w większości przypadków zatrzymanie efektu jojo jest niemożliwe i w ostatecznym rozrachunku osoba odchudzająca się ważny jeszcze więcej niż przed rozpoczęciem diety. Więc znów ogranicza kalorie, i znowu chudnie, a po skończeniu diety powraca do poprzedniej sylwetki, a nawet do jeszcze bardziej puszystej. Nazwa pochodzi od popularnej w Stanach Zjednoczonych, a swego czasu również w Polsce, zabawki dla dzieci, wyprofilowanej kulki na sznurku, którą wypuszcza się z ręki do dołu, a która następnie powraca do pozycji wyjściowej, kiedy sznurek się zwija. Czy jest nadzieja na uniknięcie tego frustrującego i bardzo niezdrowego dla organizmu osoby odchudzającej się zjawiska? Tak. Pierwsza zasada to po zakończeniu diety nie wracać od razu do starych nawyków. Nie zwiększać porcji, nie rzucać się od razu na cały tort czekoladowy.

Właściwie, ponieważ z wiekiem metabolizm spowalnia, a dodatkowo jest wolny ponieważ byliśmy na diecie, powrót do normalnej liczby kalorii w diecie powinien być bardzo dobrze rozłożony w czasie, wynosić nawet kilka miesięcy. Jest to trudne, ale skuteczne, zapobiega szybkiemu powrotowi do pierwotnej wagi czy nawet wyższej. Inny sprawdzony sposób to trzymanie się diety mimo osiągnięcia pożądanej wagi. Natomiast powrót do diety sprzed kuracji nie może być rozumiany dosłownie! Aby zapobiec ponownemu przybraniu na wadze należy od tego momentu być już zawsze na zdrowej diecie! Mniej tłuszczy, dużo świeżych warzyw i owoców. Do tego należy pić codziennie przynajmniej dwa litry wody lub zielonej herbaty, aby wypłukać z organizmu toksyny.