Podstawy odchudzania i zdrowej diety


W sieci roi się od diet, których autorzy obiecują szybki, trwały spadek wagi. Zanim zaczniemy stosować jedną z nich, warto się jej przyjrzeć i w ogóle wszystkim dietom, jakie nam się proponuje. Przede wszystkim dietetycy radzą, aby nie próbować nadrobić straconych lat w dwa tygodnie. Na pewno wyjazd na farmę piękności każdej z nas dobrze by zrobił, ale na pewno nie uda się zgubić kilkunastokilogramowej nadwagi w dwa tygodnie, nawet jeśli nie będziemy przez ten czas nic jeść, stosować zabiegi wyszczuplające i uprawiać dużo sportu.

Przede wszystkim błąd takiego postępowania polega na tym, iż im mniej jemy, tym bardziej spowalnia się nasz metabolizm. Sekret więc tkwi w tym, aby ilościowo jeść dużo, tylko że niskokalorycznych produktów. Polecane są świeże owoce i warzywa, które dodatkowo zawierają ułatwiający trawienie błonnik. Działa on jak gąbka, wchłania wodę, rośnie w żołądku, a że sam w sobie nie jest trawiony, to przy wydalaniu zahacza o różne złogi w naszych jelitach i sprawia, że są one wydalane. Dlatego należy spożywać dużo błonnika. Przy okazji to włókno pozwala nam zachować uczucie sytości. Inna sprawa, że dieta musi trwać. Tak jak to już było powiedziane, nie da się schudnąć w kilka dni, skoro przyczynę diety, tłuszcz, gromadziliśmy kilka, czasem kilkanaście lat.

Skuteczna dieta to nie będzie dieta błyskawiczna. Koniecznie trzeba zmienić nawyki żywieniowe, a nie ograniczać czasowo ilość kalorii. Nie tędy droga, jeśli chcemy schudnąć na poważnie i uniknąć zmory odchudzających się, czyli efektu jojo. Jest to powrót do wagi wyjściowej, lub nawet i nagromadzenie większej ilości kilogramów, niż przed dietą. Dlatego naprawdę warto dobrze się zastanowić, i powoli, powoli, ograniczyć słodycze (te najlepiej do zera), jeść mniej tłuszczu, a więcej warzyw i owoców. Dodatkowo należy uprawiać sport. Wysiłek fizyczny jest nie do uniknięcia, kiedy chcemy schudnąć. Nie ma co wierzyć w obietnice kampanii reklamowych produktów na odchudzanie. Ruszać się trzeba.