Poszukiwany środek na odchudzanie


Od lat naukowcy prowadzą badania nad doskonałym środkiem odchudzającym. Jakie powinien spełniać warunki? Przede wszystkim powinien prowadzić do spadku masy ciała. Musi to nastąpić szybko, absolutne minimum to jeden kilogram na tydzień. Jest to dozwolony i spodziewany spadek masy ciała przy niskokalorycznej diecie połączonej ze zwiększoną aktywnością fizyczną.

Oczywiście nie każdemu odchudzającemu udaje się osiągnąć to minimum. Czasami pracują bardzo ciężko, jedzą mało, ćwiczą, a w cotygodniowym ważeniu i tak okazuje się, że nie tylko nie schudli, ale nawet… przytyli! Dlatego wciąż trwają badania nad idealnym środkiem, który sprawiałby, że ludzie chudną. W idealnym stanie powinno dziać się tak bez zmiany nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej danej osoby. Wtedy można by mówić o naprawdę działającym, rzeczywistym leku na otyłość czy nadwagę. Inny warunek, jaki powinien być spełniony, to brak efektów ubocznych.

Często tabletki na odchudzanie powodują problemy z układem trawiennym. Jeśli mają przyspieszyć odchudzanie, a działają na zasadzie usprawnienia trawienia, na przykład zawierają dużo błonnika, który jednocześnie przyspiesza trawienie i daje poczucie pełnego żołądka, możliwe jest, że organizm bardzo się do tych tabletek przyzwyczai. Co dzieje się po ich odstawieniu? Może się zdarzyć, że trawienie znacznie się spowolni. Prowadzi to do tak zwanego efektu jojo. Jest to zjawisko polegające na tym, że po zakończeniu odchudzania osoba na diecie powraca do swoich dawnych zwyczajów żywieniowych. I, niestety, nie tylko szybko odzyskuje dawną wagą, ale i nabiera więcej kilogramów! Jest to bardzo frustrujące, niestety raz znalazłszy się w spirali chudnięcia i ponownego przybierania na wadze trudno się z niej wydostać. Dobry lek na odchudzanie powinien zapobiec przybraniu na wadze po zakończeniu kuracji odchudzającej. Powinien też w miarę możliwości być dosyć tani. Nadwaga dotyka osób nie tylko bogatych, a niektóre badania pokazują, że dotyczy głownie osób mniej zamożnych.