Przeklęta otyłość.


Świat dopadła otyłość, jednym z powodów jest nadmierne spożycie tłuszczów i produktów gotowych. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, problem ten nie dotyczył świata, dziś można mówić o nadwadze, jako chorobie cywilizacyjnej, o epidemii. Warto też zwrócić uwagę iż otyłość i nadwaga to dwie różne rzeczy.

O nadwadze mówimy wtedy gdy nasz organizm nieznacznie przekroczy optymalną masę ciała, o otyłości wtedy gdy nasz organizm przekroczy znacznie optymalna wagę ciała. Wagę ta możemy obliczyć za pomocą specjalnego indeksu. Mierzy się to dzieląc naszą wagę przez wzrost do potęgi, pamiętajmy aby nasz wzrost zachować w metrach. W ten sposób otrzymamy współczynnik, który pokaże nam ile jest kilogramów w jednym metrze naszego ciała. Normalna skala to od 20 do 25kg na metr kwadratowy ciała, jeśli znacznie przekraczamy ten wskaźnik warto się zastanowić nad naszym żywieniem.

Niestety stosowanie diety nie jest łatwe i różnie działa ona na każdego człowieka. W dodatku po zakończeniu diety bardzo często czeka nas efekt jo – jo gdy tylko nieznacznie złamiemy jakąś zasadę zdrowego żywienia. Dlatego też decydując się na dietę musimy być silni wolą i starać się wytrwać do końca. Wiele osób ma problem w wyborem diety, warto zatem zwrócić uwagę na to aby dieta była przebadana klinicznie oraz miała potwierdzenie w śród naukowców, dzięki temu będziemy pewni, że nie zaszkodzimy sobie stosowaniem nieodpowiedniej diety. Dietę można wspomagać różnymi suplementami diety, które dostępne są w niemal każdej aptece. Musimy wiedzieć, że substancje te nie wyręczą nas w naszej diecie i mają one tylko skutki wspomagające przy stosowaniu diety. Innym bardzo ważnym czynnikiem wspomagającym dietę jest codzienny ruch. Ruch dla ciała jest bardzo istotny, nie tylko ze względu na dietę ale także jako dotlenienie naszego organizmu czy mózgu. Jeśli decydujemy się na dietę a już dziś męczą nas choroby, warto zasięgnąć opinii lekarza. Dieta w przypadku cukrzyków, może mieć złe konsekwencje. Pamiętajmy, otyłość jest zła, ale zła dieta również może nam zaszkodzić, dlatego wybierajmy diety polecane przez lekarzy.